Mi az a travertin?
A travertin egy mészkő típus, tehát először terjünk ki az utóbbira. A mészkő egy üledékes kőzet, aminek legalább 90 százalékát kalcium-karbonit alkotja. A monomineralikus kőzet több módon keletkezhet, ami nagymértékben befolyásolja annak minőségét. A mészkövekről részletesebben korábbi cikkünkben olvashatsz.
A travertin mészkő édesvízi állatok és növények maradványaiból jön létre, ami miatt gyakran nevezik édesvízi, vagy tavi mészkőnek. A legelterjedtebb elnevezése – a travertin – az ókori Rómáig vezethető vissza, amikor birodalom szerte használták az édesvízi mészkövet.
A szó maga a latin tiburtinus szóból ered, ami azt jelenti, hogy kő Tivoli városából. Ekkoriban a várost még Tiburként tartották számon. Hazánkban mésztufa néven is találkozhatunk az anyaggal.
Hogyan keletkezik a travertin mészkő?
Ahogy korábban említettük, a travertin édesvizekben jön létre, elsősorban hévízforrásoknál, ami miatt időnként a forrásmészkő megnevezéssel is találkozhatunk. A jellemzően langyos, melegebb hőmérsékletű édesvízből kicsapódó kalcium-karbonát felhalmozódásával jön létre a travertino. Az így keletkezett mészkövön algák és mohák telepednek meg, amelyre további réteg mészkő rakódik le. Ez a kör folyamatosan ismétlődik, ami a travertin jellegzetes szerkezetét adja.
A folyamat a mészkőbarlangokban is lejátszódik, ahol a kicsapódás eredményeképpen különböző formájú cseppkövek jönnek létre.
Magyarországon több helyen található travertin. Többek között a Margitszigeten, Óbudán, Selmecnél, Tokaj és Sárospatak környékén lelhető fel jelentős mennyiségben édesvízi mészkő. Cseppkő formájában is több helyütt megcsodálhatjuk a természetes kő képződmény, egyebek mellett az Aggteleki és az Abaligeti barlangban.
Travertin jellemzői
Az édesvízi mészkő jellemzően fehér színű és lyukacsos, csöves szerkezetű, ami a korábban említett lerakódott moháknak és algáknak a következménye. Bár a travertino alapesetben fehér színű, azonban találkozhatunk más színárnyalatban is vele.
A mészkövek legalább 90 százaléka kalcium-karbonát alkotja, azonban a fennmaradó körülbelül 10 százalék viszont jelentősen befolyásolhatja a mészkő színét. Például a vas-oxidnak köszönhetően akár vörös színű édesvízi mészkővel is találkozhatunk. A hüvösebb vízekben pedig jellemzően barnásabb árnyalatú travertino jön létre.
Travertin felhasználási területei
Az édesvízi mészkő alkalmas kül,- és beltéri homlokzat burkolásra, jól felhasználható a fürdőszobában, illetve a konyhában is. Továbbá kerítéselem burkolataként is jól funkcionálhat a tömörebb szerkezetű tavi mészkövek.
Travertínó összehasonlítása a többi mészkővel
Ha kültéri mészkő burkolatot keresünk, akkor leggyakrabban a travertin és a tengeri mészkővel – úgynevezett korallmészkővel – találkozhatunk. Miben különbözik a kettő mészkő típus?
Strapabíróság
Ahogy korábban is írtuk, az édesvízi mészkő lyukacsos, szivacsos szerkezetű a keletkezési körülmények miatt. Ez pedig jelentősen csökkenti az édesvízi mészkő fizikai ellenállóságát. Minél lyukacsosabb a mészkő szerkezete, annál kevésbé ellenálló a természet viszontagságaival szemben, különösen a faggyal szemben, mivel nagyobb a vízfelvevő képessége.
Felhasználhatóság
Felhasználhatósága is alulmarad a tengeri mészkővel szemben. Egyrészről a korallmészkő egy adott felületen a travertinhez képest sokkal egységesebb, meghatározott színű felületet biztosít. Ezáltal könnyebben illeszthető a modern, akár a minimalista enteriőrökhöz is.
Színpaletta
Másrészről pedig sokkal változatosabb színben kaphatóak a tengeri mészkövek. Az utóbbiak a sárgától a vörösön át a feketéig bármilyen színt felvehet, míg a travertin a fehér, és vöröses-barnás szín skálán mozog.
Egyedibb
A korallmészköveket csekély elérhetőségük miatt kimondottan díszítőköveknek használták az ókor óta. Európában az ókorban és a középkorban a könnyebben hozzáférhető, a kontinensen is fellelhető travertinek voltak elterjedtebbek, ami napjainkra is igaz.
Válassza Ön is az egyediséget, valamint az időtállóságot otthonában és tekintse meg az Amonstone prémium minőségű tengeri mészkő kínálatát!